O zdraví a jídle

Píšu nejen o tom zdravém jídle, ale také o tom nezdravém. Jako náctiletá, a potom už i cetiletá, jsem si prošla množstvím diet, také nějakými těmi poruchami, velkými JO-JO efekty, mekdonaldstvím, veganstvím či raw vegan stravou.

Nebylo toho málo. Ale jak říkám, v životě lituji jen pár věcí. Každé to JO-JO, každá “dieta” či stravovací směr mě naučily mnohému. Mohla by toto o sobě říct nějaká vílí ektomorfka? Mohla by psát na základě vlastních zkušeností?

Asi těžko.

Člověk nemůže hladovět

Zjistila jsem, že prostě nejde nejíst. Zjistila jsem také, že se nedá stravovat pouze ovocem, že slinivka břišní tak trochu trpí a na dovolené v zahraničí může dokonce taková strava způsobit i obrovské zažívací problémy (ano, opět vlastní zkušenost).

Ne melounová dieta, ne jogurtová dieta, ne vegan raw strava a všechny diety či stravovací směry jim podobné.

Prostě ne extrémy.

Nejlepší je poslouchat své vlastní tělo

Každý člověk je jedinečný. Na každého proto funguje trošku něco jiného.

Zatímco Daně nebude dělat na spánek problémy cvičení pozdě večer a silná káva před a po, Heleně ano. Zatímco Dana si na večeři dá klidně vepřovou panenku a k tomu jako přílohu kuřecí prsa, Helena potřebuje ve stravě docela dost sacharidů. Pokud nebude mít dost sacharidů, nebude mít energii a nebude hubnout.

Ne, opravdu, komplexní sacharidy nemohou za to, že přibíráte. Za to může jenom kalorický nadbytek a je jedno, z čeho si ho vytvoříte.

To se pak při hubnutí najednou vyklube spousta překvapení. To aby člověk potřeboval už i k hubnutí nějakou tu příručku.

Po čase však spoustu věcí pochopíte. Přijdete na to, proč tělo potřebuje bílkoviny, sacharidy i tuky a také jak je využívá. Konečně pochopíte, že hladověním se nehubne, ale naopak tím připravujete živnou půdu pro přibírání.

Žít zdravě není složité

Žít zdravě je krásné. Nemá to nic společného s utrpením. A už vůbec ne s posedlostí. Obsese přeci není zdravá. Uvidíte, že na zdravém životě není nic složitého. Nemusíte jíst 8 malých porcí denně, klidně to všechno do sebe nacpěte ve dvou velkých. A pořád budete zdraví. Nebo si dejte klidně čokošku, oplatek, vánoční cukroví. Prostě cokoli, pokud vám to sedí do maker. Pořád budete zdraví a štíhlí.

Na světě je opravdu hodně málo věcí složitých. Ve většině případů je to vždy jednoduché, jenom my lidi hledáme ve všem složitosti a stavíme si do cesty překážky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2020 Jana Albrechtová . Powered by WordPress. Theme by Viva Themes.